מהי תוכנת מחשב, תוכנות יישומים ותוכנות מערכת?

admin

תוכנת מחשב מתייחסת לתוכנית (או קבוצה של תוכניות) שאומרת למחשב מה לעשות ואיך לעבוד. תוכניות יכולות לספק משימה אחת עיקרית או משימות עיקריות רבות.

לדוגמה, תוכנית שנועדה לערוך תמונות דיגיטליות יש משימה אחת (כלומר, היא מאפשרת לך לערוך תמונות) – כמובן, זה יהיה הרבה מתחת למשימה (למשל הסרת אפקט עיניים אדומות, תיקון צבע, שינוי גודל חיתוך חיתוך / חיתוך התמונה).

מצד שני, מערכת ההפעלה של המחשב (תוכנית מורכבת שמטפלת ומפעילה את המחשב כולו) תעשה הרבה משימות עיקריות – לדוגמה, תמיכה עבור הזנת נתונים ופלט (כלומר קלט מילת מפתח או צליל שמקורו ברמקולים), הקצאת זיכרון, ניהול רכיבי חומרה של המחשב (אלה הם רכיבים חשמליים כי כוח המחשב) ועוד.

התוכנה ניתן לקבץ פחות או יותר שתי קבוצות: תוכנה ו תוכנת מערכת. בעיקרו של דבר, תוכנה המאפשרת רק משימה אחת עיקרית (לדוגמה, תוכנת עריכת תמונות, כמו בדוגמה לעיל), תיחשב כתוכנת יישום. זאת בניגוד לתוכנת המערכת, המתייחסת לתוכניות מורכבות ורב-משימות המסייעות בהפעלת המערכת כולה – לדוגמה, מערכת ההפעלה.

שתי קבוצות עיקריות אלה של התוכנה נדון בפירוט רב יותר להלן:

תוכנה

זוהי התוכנה המותקנת במערכת ההפעלה (מידע נוסף בסעיף "תוכנת המערכת" להלן). כאמור, סוג זה של תוכנה נוטה לבצע רק משימה אחת העיקרית. דוגמה נוספת ליישום עשויה להיות דפדפן אינטרנט: זוהי התוכנית שאתה כנראה משתמש כעת כדי להציג את המאמר הזה. דוגמאות לדפדפן הן Internet Explorer, Google Chrome ו- Mozilla Firefox. בקיצור, המשימה העיקרית שלהם / פונקציה היא להקל עליך לגלוש באינטרנט.

סוגים אחרים של תוכנות יישום הן כדלקמן:

  • עיבוד טקסט – זה סוג של תוכנה מאפשרת לך לכתוב מסמכים ומכתבים. דוגמאות כוללות Microsoft Office Word ו- Open Office.
  • תוכנת אנטי וירוס – סוג זה של תוכנה מסייעת להגן על מערכת המחשב מפני איומים זדוניים כגון וירוסים ותוכנות זדוניות. דוגמאות כוללות נורטון אנטי וירוס, אנטי וירוס Kaspersky ו AVG אנטי וירוס.
  • עריכת תמונות – זה סוג של תוכנה ניתן להשתמש כדי לערוך ולטפל תמונות ותמונות דיגיטליות אחרות בדרכים שונות. דוגמאות כוללות Paint.net, Corel PaintShop Pro ו Adobe Photoshop.

תוכנת מערכת

סוג זה של תוכנה מתוארת במדויק למדי כמו המהות של מערכת המחשב עצמה. ללא תוכנת המערכת, המחשב לא באמת עובד. בקיצור, הוא מנהל את כל היבט של מערכת המחשב – מדרך החומרה אינטראקציה עם התוכנה ("נהגים"), נותן למשתמש ממשק ופלטפורמה אינטראקציה עם המערכת ("מערכת ההפעלה"). מערכת הפעלה – או "OS" – תוכנה זו נטענת כאשר המחשב מופעל. כל היישומים מותקנים כאן. דוגמאות למערכות הפעלה הן Microsoft Windows (XP, Vista, 7, וכו '), Linux (אובונטו, CentOS) ו- Apple Mac OS X.

סוגים אחרים של תוכנות מערכת כוללים כונני התקן (הם עושים את רכיבי החומרה לעבוד כראוי עם התוכנה ואת מערכת המחשב) ו כלים (הם נקראים גם "כלי כלים" ועוזרים לפקח, לשמור, לבדוק ולנתח חלקים שונים של המחשב, כגון "מנהל המשימות" ו "איחוי דיסק במערכות Windows").

Leave a Reply