התפתחות המוח בשלבים המוקדמים של התפתחות הילד – מהו מדע, אחי?

admin

ראדה היה מהנדס תוכנה ופרפקציוניסט. היא היתה רהוטה מאוד בעבודתה וזכתה להערכה על ידי כולם על יכולתה לפתור בעיות ומסירות. היא טיפלה בכל פרויקט שעשתה. היא חקרה את כל הפרויקט, ולאחר שניתחה אותו, היא היתה מספקת פתרונות מתאימים. היא עבדה בבית במשך ארבעת החודשים האחרונים כי החליטו יחד שהיא לא תהיה לחוצה. היא היתה בחודש השישי להריונה ושמרה על בריאותה הגופנית והנפשית. היא תיכננה לחזור לעבודה לאחר שלושה חודשי הריון והולכת לרופא כדי לגלות כיצד עליה לטפל בילד לאחר הלידה ולהגיע לעבודה ללא כל השלכות שליליות על הילד. היא היתה מבולבלת כאשר בית הספר התחיל אחרי 3 שנים והיא רצתה לדעת איך מוקירים ילדים מוקדמים. זוהי דילמה נפוצה מאוד עבור רוב של אישה עובדת. הילדות המוקדמת היא תקופה של שינויים מהירים במוח. במהלך הילדות המוקדמת והאמצעית, המוח יוצר ומנקה רשת מורכבת של קשרים במוח באמצעות סינפוגנזה, גיזום ומיקלין.

מוחו של התינוק עובר התפתחות מפתיעה מלידה עד שלוש שנים, ומייצר יותר ממיליון קשרים עצביים בכל שנייה.

בעשור האחרון חלה התפוצצות של מחקרים המראים עד כמה השנים הראשונות בחייו של הילד הן מבחינת התפתחות המוח.

ליילוד מלידה יש ​​רוב תאי המוח שיהיו לנו לאורך חיינו, אך רק מעטים מהקשרים, מעגלים בין תאים שונים. מהר מאוד קורה שהמוח בונה קשרים, בונה סינפסות (קשרים). הילד יוצר 700 חיבורים עצביים חדשים לשנייה בשנים הראשונות לחיים. לתהליך זה של בניית ארכיטקטורת המוח יש השפעה עצומה על חוויות החיים. זה לא גנטית wwically. פשוטו כמשמעו, הסביבה שלנו מעצבת את הארכיטקטורה של המוח שלנו בשנה הראשונה של החיים. זה נקרא neuroplasticity.

התהליך של יצירת קשרים הוא מונע ביולוגית, אבל הניסויים הם גם תורמת להיווצרות של סינפסות. המוח מייצר סינפסות רבות יותר מאשר בסופו של דבר להשתמש. החוקרים מתארים תהליך זה כמו overproduction סינפטי. היווצרות מהירה זו של הסינפסות נמשכת לאורך כל שנות הילדות. תהליך המיאלינציה (המכסה את סיבי העצבים עם נדן המיאלין, שבזכותו ניתן לעבד פולסים מהר יותר), ממשיך גם בילדות המוקדמת והוא הגורם העיקרי לגידול בגודל המוח של הילד. בארבע השנים הראשונות לחיים, המוח עולה ל -80% ממשקלו הבוגר מ -2.6 ל -3.5 ק"ג (1200-1500 גרם).

גיזום (חיסול של סיבי עצב שאינם בשימוש) הוא תהליך מפתח בעיצוב המוח של ילדים צעירים. ייצור יתר סינפטי גורם לסינפסות להתפתח במהירות רבה. תהליך זמירה מחדשת קשרים אלה על סמך ניסיון. הקשרים המשמשים באופן קבוע הופכים חזקים ומורכבים יותר. חיבורים שאינם בשימוש נחשבים זניחים, והמוח מוריד אותם בסופו של דבר כדי להגביר את הביצועים.

לדוגמה, למוחו של התינוק יש קשרים המאפשרים לו לשמוע קולות מכל השפות בעולם. בשנים הראשונות, המוח מחזק חיבורי קול בשפות שהוא שומע באופן קבוע. עם הזמן, המוח מבטל חיבורים לקולות אחרים. זו הסיבה שרוב המבוגרים יש בעיה עם הבחנה נשמע כי הם לא בשפה שלנו. מוחו של התינוק תלוי בתגובות של מבוגרים. אז כל הדברים האלה מקסימה כי ילדים עושים מההתחלה – cooing, מבעבע, נשמע חיוכים – איך אדם מבוגר מגיב אלה טיפשות ו bulgots, עוזר לעצב את המוח מעגלים. הקול הראשון שנשמע על ידי תינוק שזה עתה נולד הוא קולה של אם שהיא הקול היחיד שהיא שומעת כשהיא נולדת. זוהי סיבה סבירה בבגרותנו כאשר אנו שומעים את קול אמנו שיש לה השפעה מרגיעה בגלל מערכת יחסים חזקה.

הילד עושה משהו, המבוגר עונה. וְגַם לְךָ. ופה ושם, תגובתיות מעצבת את מעגלי המוח. אנו מתחילים להבחין בהבדלים בגודל של אוצר המילים של הילד מ 18-24 חודשים. "הבדלים אלה אינם מעוגנים מבחינה גנטית משום שהם מבוססים על הבדלים בסוג הסביבה הלשונית ואינטראקציות שבהן הילד גדל.

כמה מעקרונות היסוד שעליהם מתבססת התפתחות המוח

1. ההתפתחות האנושית מעוצבת על ידי אינטראקציה דינמית ומתמשכת בין שינוי המבנה והניסיון.

2. התרבות משפיעה על כל היבט של ההתפתחות האנושית והיא משתקפת באמונות ובפרקטיקות של גידול ילדים לקידום הסתגלות בריאה.

3. התפתחות הרגולציה העצמית היא אבן הפינה של הילדות המוקדמת, המכסה את כל תחומי ההתנהגות.

4. ילדים הם משתתפים פעילים בפיתוח שלהם, המשקף את המוטיבציה האנושית הפנימית לגלות ולנהל את סביבתם.

5. יחסים בין אישיים והשפעת היחסים על היחסים הם המרכיבים הבסיסיים של התפתחות בריאה.

.6 מגוון רחב של הבדלים אינדיבידואליים בין ילדים צעירים מקשה לעתים קרובות להבחין בין שינויים נורמליים ועיכובים בגיל ההתבגרות לבין הפרעות זמניות ונכות מתמשכת.

7. התפתחותם של ילדים מתפתחת לאורך נתיבים אינדיווידואליים שתלכיהם מאופיינים בהמשכיות וחוסר רציפות, וכן במספר מעברים משמעותיים.

8. ההתפתחות האנושית מעוצבת על ידי משחק מתמשך בין מקורות חולשה לבין מקורות התנגדות.

9. התזמון של חוויות מוקדמות עשוי להיות חשוב, אך לעתים קרובות הילד המתפתח נשאר פגיע לסיכון ופתוח להשפעה מגנה על החיים המוקדמים ועל ההתבגרות.

10. מהלך ההתפתחות יכול להשתנות בגיל הרך הודות להתערבויות יעילות שמשנות את האיזון בין הסיכון וההגנה, ובכך לשנות את הסיכויים לטובת תוצאות הסתגלותיות יותר.

התערבות מוקדמת היא האסטרטגיה המבטיחה ביותר של בניית אומה ומעצבת חברה רחומה ושלווה וזקוקה לשעה.

ראדה עזב את מרפאת הרופאים בנחישות עזה להקדיש זמן וזמן לבלות עם התינוק לפחות בשנתיים הראשונות.

"שום דבר שקורה בילדות המוקדמת לא משנה" אינו הצהרה מקובלת לאחר תגליות המחקר המדעי על נוירופלסטיות וילדים בגיל הרך.

Leave a Reply