5 עקרונות של הנדסת איכות תוכנה כי אסור להחמיץ

admin

תהליך השינוי הדיגיטלי הגביר את המורכבות של התוכנה. זאת בשל העובדה כי היישום חייב לפעול בסביבה רב ממדית כולל תהליכים, התקנים, רשתות, מערכות הפעלה, מסגרות, שרתים, IDE ואחרים. בנוסף, כל רכיב של הסביבה ניתן לחלק עוד יותר, להגדיל את המורכבות שלה. הטכנולוגיה משתנה בקצב מהיר וכל תוכנה הבנויה עליה חייבת לפעול ברמה אופטימלית. ממשק תוכנה עבור טכנולוגיות כגון ענן, ניידות, נתונים גדולים וניתוח, AI או IoT צריך להיות חזק מספיק כדי להבטיח איכות ולעמוד בציפיות של המשתמשים.

אם ניקח בחשבון את המורכבות של התוכנה, שינויים טכנולוגיים דינמיקה המשתנה של התנהגות המשתמש, את איכות התוכנה או היישומים צריך להיות ברמה הגבוהה ביותר. כדי להבטיח איכות תוכנה במונחים של ממדים, פרדיגמות ודיסציפלינות, תהליך אבטחת האיכות צריך להשתנות. זה לא רק על בדיקות תוכנה, זה על יישום הנדסת איכות תוכנה. הרעיון הוא לא רק לזהות שגיאות במהלך שלב הבדיקה, אלא גם כדי לחסל אותם בשלב התכנון והפיתוח.

מהי הנדסת איכות תוכנה?

שלא כמו בדיקות תוכנה אשר בודק פונקציות מסוימות או חלקים של תוכנה המבוססת על תוצאות שנקבעו מראש, הנדסת תוכנה QA היא הרבה יותר מגוונת ומכסה את הכל. מהנדס איכות תוכנה משתף פעולה עם צוות תכנות בתכנון ופיתוח של קוד המקור. הוא מנהל משימות אחרות של בעלות הברית, כגון בדיקה, שילוב והטמעה של תוכנה.

אנליסט אבטחת האיכות בחברת הנדסה איכותית במסגרת אחריותו קובע מטרות בדיקה. היא עושה זאת בהתייעצות עם כל בעלי העניין. מהנדס איכות תוכנה מפקח על SDLC כולו ויוצר תרבות איכותית שבה כל בעל עניין מודע של מטרות איכות. הפילוסופיה הבסיסית של הנדסת QA היא לעבוד על קודים בשלב התכנון כדי למנוע פגמים או פערים אבטחה.

בנוסף, מהנדס איכות התוכנה מבטיח אספקת תוכנה בתוך גבולות הזמן. יישום בזמן של היישום עולה באופן משמעותי על הציפיות של הלקוחות. ראוי לציין כי מקיפה QA הנדסת תוכנה כוללת גם בדיקות תוכנה.

חמישה עקרונות של הנדסת איכות תוכנה

גישת ההנדסה של QA השתנתה לקראת בדיקה בצד שמאל. המונח אומר בדיקה קפדנית של קודים בשלב הפיתוח לזהות ולסלק שגיאות. חמישה עקרונות אשר מהנדס אבטחת איכות ישתמש בהם כדי ליישם בהצלחה את תהליך ההנדסה האיכותי הם:

1. בדיקות פונקציונליות: התהליך כרוך בבדיקת ממשק המשתמש ו- API כדי לראות אם הם עומדים במפרטי העיצוב. בתרגיל זה אוטומציה, פונקציות בסיסיות, נתוני קלט, התקנה ותפריטים נבדקים. כדי להמחיש נוספת, בדיקות תפקודית כוללים

  • בדיקת שדות קלט על ידי הזנת נתונים המורכבים מחרוזות, תווים מיוחדים, תווים מורחבים וסקריפטים שאינם לטיניים

  • בדיקת פונקציות API בסיסיות ופרמטרי יישומים בסיסיים כנגד תוצאות מוגדרות מראש

  • קביעת תצורה של היישום במחשבים מקומיים הפועלים במערכות הפעלה שונות

  • בדיקת פונקציות טקסט כגון העתקה, הדבקה ועריכה

  • בדיקת קיצורי דרך באמצעות מקשי הקיצור

2. סקירת קוד: קוד המקור צריך להיבדק על ידי מהנדס בדיקה אחר כדי לקבל פרספקטיבה טובה יותר. עם זאת, מומלץ לבצע בדיקות תפקודיות בסיסיות לפני ביצוע אימות הדדי.

3. ניתוח קוד סטטי: השתמש בכלים מיוחדים כדי למצוא אבטחה פערים אחרים. כלים כאלה יכולים לבדוק קוד סטטי מבלי לבצע את זה. בצע ניתוח קוד סטטי כדי לראות אם הקודים עומדים בתקני הקידוד הנדרשים או בהתאם לתקנות האבטחה.

4. בדיקות יחידה: התהליך כולל בדיקת ישות המורכבת ממרכיב, מחלקה או משיטה המבוססים על נתוני קלט חוקיים או לא חוקיים. בסביבת DevOps, הבדיקה היחידה צריכה להתבצע בכל פעם שנעשה שינוי בקוד. ודא כי הבדיקה היחידה היא נרחב כדי לדכא פגמים הניצן. התהליך יכול להשתמש בווירטואליזציה עם הקלט של נתוני קלט מזויפים כדי לבדוק כל תרחיש בדיקה.

5. בדיקות ביצועי משתמש: הבדיקה צריכה לכלול משתמש יחיד ולבדוק אם יש בעיות עם עומס וביצועים. אזור הבדיקה צריך לכלול בדיקת היישום לטעינה מהירה יותר ולהפעלה.

יישום

חמישה עקרונות מפתח להנדסת איכות מבטיחים תאימות לקוד עם היעדים העסקיים הרצויים וציפיות המשתמשים. כל חברה העוסקת בהנדסה איכותית תצליח לשלב חמישה עקרונות מרכזיים באסטרטגיה שלה. בדרך זו, החברה מסייעת להסיר פגמים בשלב של פיתוח תוכנה. זה מוביל ליישום של תוכנה באיכות טובה יותר בתוך זמן ותקציב גבולות.

Leave a Reply