איך אנשים השתמשו בתוכניות רטרו פירטיות

admin

אתה תהיה נסלח לחשוב שאני מלמד אותך איך לעשות עותקים פיראטיים בלתי חוקיים של התוכנה לאחר קריאת הכותרת לעיל. אני מבטיח לך שאני לא אלך על הלוח כי מאמר זה הוא למטרות מידע בלבד. בתור מתכנת, אני מבין איך פיראטיות המחשב יכול להזיק לחברות, אז אני לא ממליץ על זה. יש הרבה תוכנות טובות שאתה יכול להוריד בחינם, במיוחד אם אתה לא צריך את כל התכונות המתקדמות של תוכנות יקרות. מאמר זה מסביר כיצד אנשים השתמשו בתוכנות פירטיות ממחשבים בסגנון רטרו כגון Spectrum ו- Atari ST.

ספקטרום וקומודור 64

תוכנת Spectrum ו- C64 הופיעה על קלטות שהוכנסו למקלטי נתונים (או טייפ) וניתן לטעון אותם לזיכרון על ידי הזנת פקודה כגון עומס. מחשבים אלה התבססו על סדרה של אותות שמע שמעולם לא היו נעימים להאזין להם משום שהם היו קולות מחרידים נוראים. לעתים קרובות היה עליך להמתין עד עשר דקות (במיוחד עבור הספקטרום 128k המשחק) לטעון כאשר הוא יכול לתלות, מה שאומר שאתה צריך להתאים מחדש את עוצמת הקול ולהתחיל מחדש. במקרה של הקלטה נמוכה, קלטת המשחק בדרך כלל יש עותק נפרד בצד השני.

רוב האנשים יכולים להעתיק את המשחקים באמצעות מערכת Hi-Fi עם שתי קלטות. על ידי החדרת קלטת המשחק המקורי לתוך הסיפון הראשון הקשה על "לשחק", הוספת קלטת ריקה לתוך הסיפון השני ולחץ על "לשחק ולהקליט", אתה יכול לקבל את העותק המושלם. אתה יכול לקנות טייפ לאחסון נתונים, כגון C15, אשר מאפשר לך להקליט עד חמש עשרה דקות. חלק ישתמשו C90, אשר יאפשר להם לאחסן משחקים מרובים בו זמנית.

אם אין לך גישה לשני קלטות, אתה יכול להשתמש בתוכנה. בספקטרום אתה יכול להשתמש במשהו כמו "007Spy", אשר יאפשר לך לטעון את המשחק כולו לזיכרון, ואז לחזור קלטת ריקה. משחקים מסוימים יש שיטות טעינה שונות, למשל פעימה (או לחיצה) המטען, שיטה בשימוש על ידי משחקי אושן תוכנה רבים. זה הוביל לשחרור של תוכנות אחרות המסוגלות להתמודד עם מטענים אלה. משחק הספקטרום הממוצע מורכב מקטע קוד קצר (כותרת), מסך טעינה וקוד ראשי. זהו מטעין סטנדרטי, קל להעתיק.

לאחר שחרורו של Spectrum 128k +3, הוא נמסר עם כונן תקליטונים מובנה. מאז היו רק כל כך הרבה משחקים על 3 דיסקים, הם שימשו כדי להעביר אותם קלטת לדיסק. תוכנית הטעינה הרגילה היתה קלה. כל מה שאתה צריך לעשות הוא להיכנס "" כדי לקבל את הקוד של עורך ולשמור אותו על הדיסק +3 (שמור ": שם התוכנית"). לאחר מכן, היית טוען את מסך הטעינה גבוה יותר לזיכרון (לטעון "שם המסך" קוד 30000) ולשמור אותו לדיסק +3. לבסוף, אתה תעשה את אותו הדבר עם הקוד הראשי ולהוסיף את הפקודה לטעון את קוד הכותרת הראשי.

במקרה של תוכניות הטעינה מסובך יותר, קבוצה של תוכניות בשם "007 Trans-Master" שימש כדי להמיר קבצים בפורמט סטנדרטי, כך שהם יכולים להיות כתוב על דיסקים +3.

אטארי ST ועמיגה

הדבר הגדול על עטרי ST ו Amiga מחשבים היה שאתה יכול לשים את הידיים על מאות תוכניות ללא צורך בתוכנה פירטית מסחרי. היו הרבה PDLs (Public Domain Libraries) שיפיצו תוכנה חופשית במחירי הדיסק והמשלוח ועבור עבודת ההפצה שלהם. התוכנה בפועל היא בחינם וכוללת כל דבר, החל הדגמות ועד משחקים ותמונות קבצי מוסיקה. היתה גם שיטה shareware שבו אתה משלם דמי מנוי קטן כדי לקבל הרחבות עבור גירסאות תוכנה מלאה רישיונות, שם PDL יציע עמלה קטנה עבור התורם המקורי.

תוכנת Atari ST הועתקה בדרך כלל באמצעות מכונות צילום ייעודיות, כגון "העתק מהיר", בעוד Amiga בשימוש פופולרי "X-Copy". עם זאת, כמה דיסקים היו מוגנים ולכן היה צורך להשתמש בתוכנת העתקה אחרת חזקה יותר.

שיטות הגנה

שותפי תוכנה השתמשו בצורות רבות של ייצור כדי להפסיק את ההעתקה, כגון מעמיסים מורכבים יותר בספקטרום. שיטות אחרות יחייבו את המשתמש להזין מילה או מכתב מתוך המדריך לפני הכניסה למשחק או לבחור סדרה של צבעים או סמלים מהספר שלהם כדי להתאים לאלה על המסך. משחקים מסוימים מאפשרים לך לחשוב שאתה להעתיק אותם עד שאתה משחק אותם במשך כל כך הרבה זמן ואתה לא שם לב הפתעה לא נעימה. המשחק "צל של החיה" הופך את המסך הפוך על כמה רמות, למשל.

זה הוביל ליצירת קבוצות פיצוח, כמו המפורסם "פיראטים פומפיי" ב Atari ST, שפרצו את המשחק והוציא הגנה מפני העתקה. אז הם היו לשחרר משחקים רבים (פרוצים ו zipped) על דיסקט יחיד שניתן למשתמשים שונים.

מסקנה

הקרב בין המו"לים של התוכנה לבין הפיראטים נמשך, ואנשים תמיד רוצים תוכנה חופשית אם אתה יכול לקבל את זה. תוכנת רטרו ישנה זמינה להורדה באתרים שונים עבור אנשים שרוצים לחוות את הזמנים הישנים, ולכן אין צורך להעתיק אותם מן המקור. אני לא אגיד לך איך להעתיק את התוכנה האחרונה למחשב. אני פשוט כתב מאמר זה כדי להסביר כיצד אנשים השתמשו עותקי גיבוי של התוכניות שלהם עבור מערכות ישנות יותר. מצאתי כי יש הרבה תוכנה חופשית וזולה במחשב ואני ממליץ לך להשתמש בו במקום להזדקק פירטיות.

Leave a Reply